řád Asaphida

    Velký a morfologicky různorodý řád Asaphida má stratigrafický rozsah od třetího oddělení kambria do hranice silurských oddělení ludlow a přídolí (Gon, 2006). Glabelární rýhy jsou nevýrazné, opistopární faciální sutura na ventrální straně splývala v jednu suturu. Hypostom je většinou konterminantní, zřídka také natantní. Většinou je pro řád Asaphida charakteristická široká ventrální duplikatura, velmi často s terasovitými liniemi [1].
     K asphidním trilobitům patří jedni z největších trilobitů na světě a největší naši trilobiti. Při své velikosti měli velmi tenký krunýř (0,2 - 0,3 mm).
 
nadčeleď Anomocaroidea:
  • rody čeledi AnomocarellidaeAnomocarella (=Psilaspis; = Entorachis), Eoanomocarella, Fissanomocarella, Glyphaspis (=Americare), Hanshania, Huayuania, Liocare, Liopeishania, Liopelta, Luia, Lydiaspis, Megalopsis, Neoanomocarella, Orthodorsum, Paranomocarella, Peishania, (=Parapeishania), Peishanoides, Plebiellus.

   Anomocarella                  Glyphaspis 

  • rody čeledi AnomocaridaeAbharella, Afghanocare, Amginia, Anomocare, Anomocarina, Anomocarioides, Anomocariopsis, Callaspis, Chondranomocare, Dilatalimbus, Elandaspis, Eocatuniella, Forchammeria, Formosocephalus, Fuquania, Glyphanellus, Glyphaspellus, Guizhouanomocare, Hanivella, Harataspis, Hunanaspis, Igarkiella, lohomia, Irinia, Jimanomocare, Juraspis, Kokuria, Kolbinella, Kotuia, Leichneyella, Lomsucaspis, Longxumenia, Macrotoxus, Metanomocare, Nadiyella, Palella, Paracoosia (=Manchurocephalus), Parakotuia, Paranomocare, Pjatkovaspellus, Qinlingia, Rectifrontinella, Sachaspis, Schoriecare, Schoriella, Scintilla, Sivovella, Usovinurus, Wutingshania, Yongwolia.

   Anomocare                  Anomocarina                       Anomacarioides

   Chondranomocare                Forchammeria                     Glyphaspellus           

   Kotuia                                   Metanomocare                  Paracoosia

   Schoriella  

  • rody čeledi AphelaspididaeAmorphella, Aphelaspidella, Aphelaspis (=Proaulacopleura; =Clevelandella; =Labiostria), Apheloides, Dicanthopyge, Elegantaspis, Erixanium, Eugonocare, Kobayashella, Listroa, Litocephalus, Maduiya, Nganasanella (=Tamaranella), Notoaphelaspis, Olenaspella, Olentella, Paraphelaspis, Pseudaphelaspis, Pseudeugonocare, Taenicephalites, Taenora.

   Aphelaspis                  Olentella

  • rody čeledi ParabolinoididaeAbdulinaspis, Apornodocia, Boestrupia, Croixana, Jasmundia, Kendallina (/Kendallia), Minkella, Orygmaspis, Parabolinoides (=Bernia), Pedinocephalus, Pesaiella, Roksaspis, Stigmacephaloides, Taenicephalops, Taemcephalus (=Bemaspis; =Maustonia), Weishania.

   Orygmaspis                  Parabolinoides                  Pedinocephalus

   Taenicephalops

  • rody čeledi Pterocephaliidae?Anecocephalus, Beigongia, Bromella, Camaraspis, Cernuolimbus, Cilia, Dikelocephalioides, Dikelocephalites, Dingxiangaspis, Flabellocephalus, Guangxiaspis, Housia (=Housiella), Jubileia, Labiostrella, Labiostrina (=Abia), Longlingaspis, Lunacephalus, Luotuolingia, Morosa, Parahousia, Paramaladioidella, Pauciella, Pedinaspis, Pedinocephalites, Pelicephalus, Petalocephalus, Plesiocilia, Prehousia, Proapatokephaloides, Prodikelocephalites, Pterocephalia (/Pterocephalus; =Hederacauda), Pterocephalina, Pterocephalopsinus (/Pterocephalops LIN & ZHANG in ZHU et al., 1979), Pulchricapitus (=Reaganaspis), Qilianaspis, Sigmocheilus, Stenambon, Strigambitus, Tiantouzhania, Tumicephalus, Uxunella, Xiaoshiella, Yingziaspis, Yokusenia, Yushugouia, Zhenania, Zhuangliella.

   Camaraspis             Housia            Pterocephalia

   Pterocephalina                

nadčeleď Asaphoidea:
  • rody čeledi AsaphidaeAnataphrus, Araiocaris, Asaphellus (=Asaphelloides; =Asaphoon; =Hemigyraspis; =Megalaspidella; =Plesiomegalaspis), Asaphus (=Schizophorus), Atopasaphus, Aulacoparia, Aulacoparina, Australopyge, Baltiites, Banqiaoites, Basilicus (=Basiliella; =Carinobasiliella; =Dolerobasilicus/ Basilicoides; =Mekynophrys; =Parabasilicus), Bellefontia, Birmanitella, Birmanites (=Opsimasaphus), Bohemopyge (/Ptychocheilus), Borogothus, Brachyaspis, Branisaspis, Burminresia, Charabaia, Chengkouella, Delphasaphus, Dubovikites, Ectenaspis, Ekeraspis, Emanuelaspis, Emanuelina, Eoasaphus (/Anorina), Eoisotelus, Erdelia (/Maja), Estoniites, Fuyunia, Gerasaphes, Gog, Gogiura, Golasaphus, Griphasaphus, Guohongjunia, Hazarania, Heraspis, Hoekaspis, Homalopyge, Hunjiangites, Hunnebergia, Huochengia, Iduia, Isabelinia, Isotella, Isoteloides, Isotelus (=Homotelus), Isyrakella, Isyrakopeltis, Kainisiliellina, Kayseraspis, Klabavia, Kobayashia, Lachnostoma, Lamanskytes, Lapidaria, Leningradites, Liomegalaspides, Lisogorites (=Trigonoaspis; =Tangyaia), Liushuicephalus, Lonchobasilicus (=Sinomegalaspis), Lycophron, Megalaspidella, Megalaspides (=Lannacus), Megasaphus, Megatemnoura, Megistaspidella (=Spinopyge), Megistaspis (/Megalaspis; =Megistaspinus; =Rhinaspis), Merlinia, Metaptychopyge, Metayuepingia, Mioptychopyge, Mischynogorites, Nahannia, Neoasaphus (=Trematophoris; =Multiasaphus; =Postasaphus; =Subasaphus), Neopeltis, Nerudaspis, Nileoides, Ningkianites, Niobe, Niobella (=Metoptogyrus), Niobides, Niobina, Nobiliasaphus (=Pamirotchechites), Norasaphites, Norasaphus, Norinia, Notopeltis, Ogmasaphus, Ogyginus, Ogygiocarella, Ogygiocaris, Ogygitella, Ogygites, Ogygitoides, Onchometopus, Parabellefontia, Paramegalaspis (=Dolerasaphus), Paramegistaspis (/Varvaspis), Paraptychopyge, Paratamdaspis, Parayuepingia, Penchiopsis, Platyptychopyge, Plectasaphus, Plesiyuepingia, Popovkiaspis, Popovkites, Praecoparia, Presbynileus (/Paranileus), Priceaspis (=Fitzroyaspis), Proasaphus, Promegalaspides, Protopresbynileus (/Pseudonileus HINTZE, 1953), Protoptychopyge, Proxiniobe, Pseudoasaphinus, Pseudoasaphoides, Pseudoasaphus, Pseudobasilicoides, Pseudobasilicus, Pseudobasiliella, Pseudobasiloides, Pseudogriphasaphus, Pseudogygites, Pseudomegalaspis, Pseudoptychopyge, Pseudoptyocephalus, Psilocephalina, Psilocephalops, Ptychopyge, Ptyocephalus (=Kirkella), Rhinoferus (=Lawiaspis; =Ropschiaspis), Sanbernardaspis, Shergoldina, Stegnopsis, Stenorhachis, Suriaspis, Tchukeraspis, Thysanopyge (=Basilicoides), Trigonocerca, Trigonocercella, Tsaidamaspis, Valdaites, Vogdesia, Volchovites, Xenasaphus, Xenostegium, Xinanocephalus, Yuepingioides, Zhenganites (=Eosoptychopyge), Zoraspis, Zuninaspis.

   Asaphellus cuervoae                       Asaphus                    

   Aspahus kowalevskii           Atopasaphus 

   Birmanitella         Birmanites 

   Delphasaphus                    Gog                                   Golasaphus

   Isabelinia                        Isotelus                              Megistaspis                      

   Neoasaphus (Subasaphus)                   Niobe                               Nobiliasaphus           

   Ogmasaphus                       Ogyginus                      Ogygiocaris          

   Onchometopus                     Pseudoasaphinus                 Pseudoasaphus         

   Pseudomegalaspis              Ptychopyge                      Ptyocephalus                 

   Rhinoferus

   Xenasaphus        

  • rody čeledi Ceratopygidae: ?Ajacicrepida, Asiocephalus, Boschchekulia, Cataplotaspis, Ceratopyge, Cermatops, Charchaqia (=Aplotaspis), Diceratopyge (=Paraceratopyge), Dichelepyge (=Bicornipyge), Dipleuropyge, Guozia, Haniwoides (=Yuepingia), Hedinaspis, Hunanopyge, Hysterolenus (=Ruapyge/ Hectoria), Kaltykelina, Kaufmannella (/Kaufmannia), Kogenium, Lopnorites, Macropyge (=Haniwapyge, =Lichapyge; =Macropygella), Mansuyella, Nannopeltis, Neohedinaspis, Onychopyge (=Prionopyge), Proceratopyge, Promacropyge (=Aksapyge), Pseudohysterolenus, Pseudoyuepingia (=Iwayaspis; =Sayramaspis), Sinoproceratopyge, Tamdaspis (=Psiloyuepingia), Tropidopyge, Wannania, Xiaodaositunia.

   Boschchekulia                   Ceratopyge                  

   Dipleuropyge                                    Hedinaspis

   Hysterolenus                      Onychopyge         

   Paraceratopyge                  Proceratopyge               

   Ruapyge hectori

nadčeleď Trinucleioidea:
  • rody čeledi AlsataspididaeAjrikina, Alataupleura, Araiopleura, Calycinoidia, Caputrotundum, Celdometopus, Clavatellus, Falanaspis, Hapalopleura, Huamiaocephalus, Jegorovaia (=Hermosella), Jiangxiaspis, Orometopus, Pagometopus, Palquiella, Paracalymenemene (/Paracalymene LIU), Plesioparabolina, Pyrimetopus, Rhadinopleura, Seleneceme (=Alsataspis), Sibiriopleura, Skljarella (=Proaraiopleura), Spirantyx, Trigocephalus, Yumenaspis, Zacompsus.

   Araiopleura                  Celdometopus                       Orometopus               

   Seleneceme 

  • rody čeledi DionididaeAethedionide, Digrypos, Dionide (/Dione; /Polytomurus; =Dionidepyga; =Trigrypos), Dionideina, Dionidella, Huangnigangia, Paradionide, Tongxinaspis, Trinucleoides.

   Dionide                       Dionide jubata                        Dionide mareki

   Trinucleoides

  • rody čeledi LiostracinidaeAplexura, Doremataspis, Liostracina, Lynaspis.
  • rody čeledi RaphiophoridaeAmpyx (/Brachyampyx), Ampyxella, Ampyxina, Ampyxinella, Ampyxoides, Anisonotella, Bulbaspis, Caganaspis, Carinocranium, Cerampyx, Cnemidopyge, Collis, Edmundsonia, Ellsaspis, Endymionia (/Endymion), Globampyx, Jiuxiella (=Miboshania), Kanlingia, Kongqiangheia, Lonchodomas, Malinaspis, Malongullia (=Ampyxinops), Mendolaspis, Metalonchodomas, Miaopopsis, Nambeetella, Nanshanaspis, Parabulbaspis, Parampyx, Pseudampyxina, Pytine, Raphioampyx, Raphiophorus, Raymondella (/Reedaspis), Rhombampyx, Salteria, Sinampyxina, Sinoluia, Taklamakania (=Xinjiangia).

   Ampyx                  Ampyxina                  Bulbaspis (brevis, mirabilis)         

   Cnemidopyge             Globampyx              Kongqiangheia          

  Nanshanaspis                  Lonchodomas                 Pytine

   Rhombampyx (rhombos, tragula)                         Taklamakania

  • rody čeledi TrinucleidaeAnebolithus, Australomyttonia, Bancroftolithus, Bergamia (=Bohemaspis; =Brandysops; =Cochliorrhoe), Bettonolithus, Botrioides, Broeggerolithus (=Ulricholithus), Costonia, Cryptolithoides, Cryptolithus, Deanaspis, Declivolithus, Decordinaspis, Eirelithus, Famatinolithus, Furcalithus, Guandacolithus, Gymnostomix, Hanchungolithus (=Ichangolithus; =Yinjiangolithus), Huenickenolithus, Incaia, Jianxilithus, Lloydolithus, Lordshillia, Marekolithus, Marrolithoides, Marrolithus, ?Microdiscus, Myinda, Myindella, Myttonia, Nankinolithus, Ningkianolithus (=Cerato1ithus; =Hexianolithus), Novaspis, Onnia, Paratretaspis, Paratrinucleus, Parkesolithus, Pragolithus, Protoincaia, Protolloydolithus, Reedolithus, Reuscholithus, Salterolithus (=Smeathenia), Stapeleyelta, Telaeomarrolithus, Tetrapsetlium, Tretaspis, Trinucleus (/Edgellia), Whittardolithus, Xiushuilithus, Yinpanolithus.

   Bergamia                            Bettonolithus                  Cryptolithus

   Marrolithus                       Nankinolithus                       Novaspis

   Onnia                                             Protolloydolithus                   Reedolithus

   Salterolithus                           Stapeleyelta              

   Telaeomarrolithus                                        Tretaspis

   Trinucleus                 Whittardolithus 

nadčeleď Dikelocephaloidea:
  • rody čeledi DikelocephalidaeBerkeia, Blandicephalus, Briscoia, Camaraspoides, Dikelocephalus, Elkia, Goumenzia, Hoytaspis, Iranella, Kasachstanaspis, Monocheilus, Olimus, Osceolia, Parabriscoia, Patalolaspis, Princetonella (/Calyptomma), Pterocephalops RASETTI, Randicephalus, Stigmacephalus, Walcottaspis.

   Dikelocephalus                       Hoytaspis  

  • rody čeledi EurekiidaeBandalaspis, Bayfieldia, Corbinia, Eurekia, Leocephalus, Lochmanaspis, Magnacephalus, Maladia, Tostonia.

   Tostonia

  • rody čeledi PtychaspididaeAlborsella, Changia (=Coreanocephalus; =Quadraticephalus; =Fengshania), Eoptychaspis, Eowuhuia, Euptychaspis, Idiomesus, Kathleenella, Keithia, Keithiella, Macronoda (=Promesus), Plectrella, Proricephalus, Ptychaspis (=Asioptychaspis), Saukioides (/Pseudosaukia; /Jeholaspis), Sunwaptia, Wilcoxaspis.

   Ptychaspis

  • rody čeledi  SaukiidaeAnderssonella (/Anderssonia, /Sunina), Calvinella, Caznaia, Danzhaisaukia, Diemanosaukia, Eosaukia (=Scolosaukia), Galerosaukia, Guangnania, Hamashania, Lichengia, Linguisaukia, Liquania, Lophoholcus, Lophosaukia, Mareda, Metacalvinella, Mictosaukia, Mictosaukioidia, Paracalvinella, Pileaspis, Platysaukia, Prosaukia (=Stenosaukia), Pseudocalvinella, Saukia, Saukiella, Sinosaukia, Stigmaspis, Tellerina, Thailandium, Wedekindiaspis (/Wedekindia).

   Calvinella                  Eosaukia                  Lophosaukia

   Prosaukia           Saukia                  Tellerina

 
nadčeleď Cyclopygoidea:
  • rody čeledi CyclopygidaeAmicus, Aspidaeglina, Circulocrania, Cyclopyge (/Egle/Aeglina), Degamella, Ellipsotaphrus, Emmrichops, Gastropolus (=Lisogoraspis), Girvanopyge (=Cremastoglottos; =Gamops; =Nanlingia), Heterocyclopyge (=Selenoptychus), Microparia (=Gallagnostoides), Novakella (=Incisopyge), Paramicroparia, Phylacops, Pricyclopyge (=Bicyclopyge), Prospectatrix, Psilacella, Quadratapyge, Sagavia, Symphysops, Waldminia, Xenocyclopyge.

   Cyclopyge                       Degamella                         Ellipsotaphrus   

   Emmrichops               Girvanopyge - Cremastoglottos

   Microparia (major, lusca, brachycephala, broeggeri)                  

   Novakella            Pricyclopyge                   Prospectatrix             

   Sagavia                      Symphysops                      Waldminia

  • rody čeledi NileidaeAocaspis, Barrandia, Berkutaspis, Borthaspidella, Bumastides, Elongatanileus, Homalopteon, Illaenopsis (=Eurymetopus; =Procephalops; =Rokycania/Pseudobarrandia), Kodymaspis, ?Lakaspis, Neopsilocephalina, Nileus (=Remopleuridioides), Parabarrandia, Parabumastides, Paranileus, ?Peraspis, Petrbokia, Platypeltoides (/Platypeltis), Poronileus, Psilocephalinella (/Psilocephalus/ Psilocephalina/Borthaspis), Shenjiawania, Symphyroxochus, ?Symphysurina (=Symphysurinella; =Symphysuroides), Symphysurus, Troedssonia, Varvia.

   Barrandia                       Homalopteon                       Illaenopsis

   Nileus                                   Platypeltoides

  • rody čeledi TaihungshaniidaeAsaphellina, Asaphopsis, Omeipsis, Pacootella, Renhuaia, Taihungshania (=Miquelina), Tungtzuella.

   Taihungshania 

nadčeleď Remopleuridoidea:
  • rody čeledi AuritamidaeAuritama, Metopotropis.
  • rody čeledi BohemillidaeBohemilla, Fenniops.

   Bohemilla

  • rody čeledi HungaiidaeAsaphopsoides (=Dainellicauda; =Xiangxiia), Ciliocephalus, Dactylocephalus, Dikella, Dikelocephalopsis, Dikelokephalina, Dikelus, Hungaia (=Acrohybus), Hungioides (=Argentinops), Leimitzia, Meitanopsis, Songtaoia, Warendia, Xiushanopsis.

   Asaphopsoides                  Hungaia 

  • rody čeledi Idahoiidae: Aguilarella, Arrhenaspis, Brabbia, Comanchia, Duibianaspis, Elviraspis, Langyashania, Lauzonella, Leviscila, Loganellus (=Highgatea), Maladioidella (=Kuruktagella; =Cedarellus), Noelaspis, Patronaspis, Psalaspis, Pyttstrigis, Saratogia (=Idahoia, =Meeria), Shitaia, Valtoressia, Wafangia, Wilbernia, Zhuitunia.

   Idahoia                  Loganellus                  Saratogia

   Wilbernia

  • rody čeledi Remopleurididae: Aktugaiella, Amphitryon (/Caphyra; =Brachypleura), Aotiaspis, Apatokephalina, Apatokephaloides, Apatokephalops (=Aristokainella; =Wanliangtingia), Apatokephalus, Apiflabellum, Arator, Artokephalus, Atratebia, Auricula, Binervus, Blosyropsis, Cavia, Deanokephalus, Diplapatokephalus, Dislobosaspis, Eoapatokephalus, Eorobergia, Haniwa, Hastiremopleurides, Hexacopyge, Hualongella, Hukasawaia, Hypodicranotus, Ivshinaspis, Jiia, Jingheella, Jinshaella, Kainella, Kainellina, Kainelloides, Lacorsalina, Lingukainella, Lohanpopsis, Loshanella, Lulongia, Makbelaspis, Mendosina, Menoparia, Naustia, Oculeus, Poletaevia, Portentosus, Praepatokephalus, Proapatokephalops, Pseudokainella (=Elkanaspis; =Parakainella; =Fatocephalus), Pugilator, Remopleurella, Remopleurides, Remopleuridiella, Richardsonaspis, Richardsonella (=Lakella; =Protapatokephalus), Robergia, Robergiella, Scinocephalus, Sculptaspis, Sculptella, Sigmakainella, Spinacephalus, Taishania, Teratorhynchus, Tibikephalus, Tramoria, Yosimuraspis (=Eoyosimuraspis; =Metayosimuraspis).

   Amphitryon              Apatokephalina          

   Apatokephalus                  Haniwa

   Hypodicranotus               Kainella                Portentosus

   Remopleurides             Richardsonella             Robergia

   Sigmakainella  

Použitá literatura:
Lukáš Laibl, ONTOGENEZE TRILOBITŮ, Bakalářská práce, Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy v Praze [1]
 
Zdroj:
https://www.trilobites.info/
https://avancna.deviantart.com/ - Stanton F. Fink
https://www.evolbiol.ru/document/745
https://jurassic.ru/