řád Corynexochiida

 
    Řád Corynexochiida se objevuje rovněž v druhém oddělení kambria a vymírá v devonu na hranici stupňů frasn famen. Je charakteristický opistopární faciální suturou, protáhlou glabelou s širokými rýhami, hypostom je konterminantní nebo impendentní (konterminantní – jeho anterální okraj je umístěn pod anterálním okrajem glabely, impendentní – jeho anterální okraj není umístěn pod anterálním okrajem glabely)., celkový tvar exoskeletonu většinou izo- nebo subizopygální. Je možné, že se jedná o sesterskou skupinu výše zmíněného řádu Redlichiida (Fortey, 2001). V současnosti jsou vymezovány tři podřády CorynexochinaIllaenina Leiostegiina [1].
    Trilobiti tohoto řádu původně patřili do řádu Ptychopariida. Tato skupina byla poprvé identifikována v roce 1935 japonským zoologem a paleontologem Teyitem Kobajašim.
 

podřád Corynexochina:

 
  • rody čeledi Amgaspididae: Amgaspidella, Amgaspis,?Eodontopleura, Paramgaspis, Solontzella.

   Amgaspis

  • rody čeledi Corynexochidae: Abakania, Acontheus (=Aneucanthus; =Aneuacanthus), Bonnaspis, Chatiania (=Parachatiania), Clavigellus, Corynexochella, Corynexochina, Corynexochus (=Karlia), Eochatiana, Eocorynexochus, Hartshillia, Hartshillina, Milaspis, Miranella, Olinaspis, Sanaschtykgolia, Shivelicus, Trinia.

   Acontheus                       Bonnaspis                       Corynexochus

   Trinia

  • rody čeledi DinesidaeAmginoerbia, Botomella (=Sayanella), Chakasskia, Chakasskiella, Compsocephalus (/Lepidocephaloides), Densocephalus, Dilataspis, Dinesus, Erbia (=Paratollaspis), Erbiella, Erbina, Erbiopsidella, Erbiopsis, Ghwaiella, Paraerbia, Piriforma, Pokrovskiella, Proerbia, Pseudoerbia, Pseudoerbiopsis, Rondocephalus, Tingyuania, Tollaspis, Tumulina.

   Chakasskia                       Dinesus

   Erbia                       Erbiopsis                        Proerbia

  • rody čeledi DokimocephalidaeAcrocephalina, Alekcinella, Anemocephalus, Anuloides, Apachia (=Apachilites), Bellaspidella, Bellaspis, Beothuckia, Burnetiella (/Burnetia), Calocephalites, Chalfontia, Conaspis, Crusoiina, Deckera, Dellea (=Eshelmania), Delleana, Didwudina, Dokimocephalus, Fastigaspis, Glyptometopsis, Glyptometopus, Iddingsia (=Plataspella), Jingxiania, Kindbladia, Kiowaia, Kyphocephalus, Lorrettina, Obrucheviaspis, Pinctus, Plakhinella, Pseudosaratogia, Puanella, Ritella, Saimachia, Sulcocephalus, Taenicephalina, Tatulaspis, Tchuostachia, Whittingtonella, Wilsonarella, Wuhuia (=Deadwoodia), Yangweizhouia.

   Acrocephalina                        Burnetia                Burnetiella             

   Deadwoodia            Dellea                            

   Dokimocephalus             Lorrettina

   Obrucheviaspis               Tatulaspis

  • rody čeledi DolichometopidaeAegunaspis Amphoton (=Eurodeois; =Amphotonella; = Paramphoton; = Sunia), Anoria, Asperocare, Athabaskia, Athabaskiella, Atypicus, Basanellus, Bathyuriscidella, Bathyuriscus (=Orria; =Orriella; =Wenkchemnia), Borovikovia, Centonella, Chilometopus, Chilonorria, Clavaspidella, Corynexochides, Deiradonyx, Dolicholeptus, Dolichometopsis, Dolichometopus, Drozdoviella, Erratobalticus, Ezhuangia, Fuchouia (=Parafuchouia; =Pseudofuchouia), Glossopleura (=Sonoraspis), ?Granularaspis (/Granularia), Guraspis, ?Hanburia, Hemirhodon, Horonastes, Itydeois, Kannoriella, Klotziella, Lianhuashania, Mendospidella, Neopoliellina, Parapoliella, Poliella (=Bornemannia), Poliellaspidella, Poliellaspis, Poliellina, Politinella, Polypleuraspis, Prosymphysurus, Pseudamphoton, Ptannigania, Saimixiella, Sestrostega, Shanghaia, Sinijanella, Suvorovaaspis, Undillia, Zhenpingaspis.

   Amphoton                Bathyuriscidella   

   Bathyuriscus               Clavaspidella                         

   Dolichometopus                               Glossopleura          Granularia

   Klotziella                  Parapoliella                   Poliella               

   Poliellina                     Polypleuraspis                      Ptannigania

  • rody čeledi DorypygidaeAtdabanella, Basocephalus, Bonnaria, Bonnia, Bonniella, Bonnima, Bonnioides, Bonniopsis, Dorypygaspis, Dorypyge, Dorypygina, Dorypygoides, Duyunia, Fordaspis, Hicksia, Holteria, Holyoakia, Jiuquania, Kharausnurica, Kootenia (=Notasaphus), Kooteniella (=Babakovia), Kooteniellina, Kootenina, Liokootenia, Mengzia, Metakootenia, Namiolenoides, Neolenus, Ogygopsis (=Taxioura), Olenoides, Paraolenoides, Popigaia, Prokootenia, Protypus (=Bicaspis), Pulvillaspis, Rabutina, Saryaspis, Shipaiella, Strettonia, Tabatopygellina, Tadjikia, Tienzhuia, Tolanaspis.

   Basocephalus                                         Bonnia                     Bonniella

   Dorypyge                  Dorypigina                  Holteria             

   Kootenia                                        Kooteniella           Kooteniellina       

   Olenoides              Paraolenoides               

   Tabatopygellina

  • rody čeledi Edelsteinaspididae: Alacephalus, Edelsteinaspis, Gelasene, Keeleaspis, Labradoria (=Sinolenus), Labradorina, Laticephalus, Litaspis, Nehanniaspis, Neoredlichina, Nodiceps, Paleofossus, Polliaxis, Torosus, Venosus.

   Edelsteinaspis                  Gelasene

   Labradoria

  • rody čeledi JakutidaeArgasalina, Bathyuriscellus, Bathyuriscopsis, Daldynia, Gibscherella, Jakutus, Janshinicus, Jucundaspis, Judaiella, Kobdus, Lenaspis, Malykania, Manaspis, Prouktaspis, Uktaspis, Vologdinaspis.

   Bathyuriscellus                   Jakutus                  Judaiella

   Malykania

  • rody čeledi Oryctocephalidae: Arthricocephalus (=Arthricocephalites; =Protoryctocara; =Oryctocarella), Balangia, Barklyella, Cheiruroides (=Inikanella), Curvoryctocephalus, Duodingia, Duyunaspis, Eoryctocephalus, Euarthricocephalus, Feilongshania, Haliplanktos, Hunanocephalus, Kunshanaspis, Lancastria (=Changaspis; = Chienaspis; =Goldfieldia; =Paraoryctocephalops; =Pseudolancastria), Metabalangia, Metarthricocephalus, Microryctocara, Neocheiruroides, Opsiosoryctocephalus, Oryctocara, Oryctocephalina, Oryctocephalites, Oryctocephaloides, Oryctocephalops, Oryctocephalus (=Vinakainella), Oryctometopus, Ovatoryctocara, Paleooryctocephalus, Parachangaspis, Paracheiruroides, Protoryctocephalus, Sandoveria, Shabaella, Taijiangocephalus, Teljanzella, Tonkinella, Udjanella.

   Lancastria                       Oryctocara                    

   Oryctocephalites                         Oryctocephalus

   Ovatoryctocara                         Tonkinella

  • rody čeledi Zacanthoididae: Albertella, Albertellina, Albertelloides Chuchiaspis, Danjiangella, Delamarina (Delamarella), Eozacanthoides, Fieldaspis, Mendogaspis, Mexicaspis, Micmaecopsis, Panxinella, Paralbertella, Parkaspis, Prozacanthoides, Pseudozacanthopsis, Ptarmiganoides, Qingzhenaspis, Stephenaspis, Thoracocare, Tianshanocephalus, Ursinella, Vanuxernella (=Vistoia), Xuzhouia, Zacanthoides (Embolimus), Zacanthopsina, Zacanthopsis.

   Albertella                                        Fieldaspis

   Micmaecopsis                  Thoracocare                  Vanuxernella           

   Zacanthoides (různé druhy tohoto rodu)

podřád Illaenina:

  • rody čeledi IllaenidaeAlloillaenus, Bumastoides, Dysplanus, Ectillaenus (=Wossekia), Harpillaenus, Hyboaspis, Illaenus (/Cryptonymus; =Actinolobus; =Deucalion; =Svobodapeltis), Nanillaenus, Ninglangia, Octillaenus, Ordosaspis, Parillaenus, Platillaenus, Ptilillaenus, Quadratillaenus, Snajdria, Spinillaenus, Stenopareia, Svobodapeltis, Trigoncekovia, Ulugtella, Vysocania, Wuchuanella, Zbirovia, Zdicella, Zetillaenus.

   Dysplanus                                 Ectillaenus advena        Ectillaenus benignensis       

   Ectillaenus giganteus                   Ectillaenus katzeri          Ectillaenus sarkaensis

   Harpillaenus       Illaenus (oculosus, excellens)                      

   Illaenus tauricornis                 Octillaenus                       Stenopareia               

   Svobodapeltis                          Zbirovia                                 Zdicella                  

   Zetillaenus

  • rody čeledi Panderiidae: Hemibarrandia (Pseudonileus KOBAYASHI, 1951b), Ottenbyaspis, Panderia (Rhodope), Pogrebovites.

   Hemibarrandia                       Ottenbyaspis                    

   Panderia

  • rody čeledi Styginidae: Alceste, Altaepeltis, Amphoriops, Ancyropyge, Andegavia (=Sagittapeltis), Arctipeltis, Australoscutellum, Avascutellum (=Ctenoscutellum; =Rutoscutellum), Bojoscutellum (=Holomeris), Boreoscutellum, Breviscutellum, Bronteopsis (=Homoglossa), Brontocephalina, Brontocephalus, Bubupeltina, Bumastella, Bumastus, Calycoscutellum, Cavetia, Cekovia, Chichikaspis, Chugaevia, Ciliscutellum, Cornuscutellum, Craigheadia, Cybantyx, Decoroscutellum, Delgadoa, Dentaloscutellum, Dulanaspis, Ekwanoscutellum, Eobronteus, Eokosovopeltis (=Heptabronteus), Eoscutellum, Exastipyx, Excetra, Failleana (=Opsypharus), Flexiscutellum, Goldillaenoides, Goldillaenus, Hallanta, Hidascutellum, Illaenoides, Illaenoscutellum, Izarnia, Japonoscutellum, Kirkdomina, Kobayashipeltis, Kolihapeltis, Kosovopeltis (=Heptabronteus), Kotysopeltis, Lamproscutellum, Leioscutellum, Ligiscus, Liolalax (/Lalax), Litotix, Meitanillaenus, Meridioscutellum, Meroperix, Metascutellum, Microscutellum, Mulciberaspis, Neoscutellum, Octobronteus (=Stoermeraspis/ Stoermeria), Opoa, Ottoaspis, Paracybantyx, Paralejurus, Paraphillipsinella (/Phillipsella; =Protophillipsinella), Perischoclonus, Phillipsinella, Planiscutellum (=Protoscutellum), Platyscutellum, Poroscutellum, Protobronteus, Protostygina, Pseudoeobronteus, Pseudostygina, Quyuania, Radioscutellum, Raymondaspis (/Warburgella RAYMOND), Rhaxeros (/Rhax), Sangzhiscutellum, Scabriscutellum (/Dicranactis), Scutellum (=Bronteus/ Brontes; =Goldfussia/Brontes; =Goldius), Septimopeltis, Spiniscutellum, Stygina, Styginella, Tenuipeltis, Thaleops (=Hydrolaenus), Theamataspis, Thomastus, Thysanopeltella, Thysanopeltis, Tosacephalus, Turgicephalus, Unicapeltis, Uraloscutellum, Waisfeldaspis, Weberopeltis, Xyoeax.

   Andegavia                      Bojoscutellum         

   Breviscutellum                  Bronteopsis        Bumastus                         

   Cekovia                             Decoroscutellum             Dulanaspis                  

   Eobronteus        Failleana               Kolihapeltis           

   Kosovopeltis                      Kotysopeltis                            Leioscutellum                          

   Metascutellum               Octobronteus             Paralejurus     

   Phillipsinella                      Planiscutellum             Platyscutellum             

   Protostygina         Radioscutellum          Scabriscutellum                

   Scutellum                       Spiniscutellum            Stygina                     

   Thaleops              Thysanopeltis             

   Weberopeltis 

  • rody čeledi Tsinaniidae: Blandiaspis, Dictyella, Esseigania, Guluheia, Jiwangshania, Leiaspis, Lonchopygella, Paradictyites, Shergoldia, Taipaikia, Tsinania (=Dictyites, Dictya), Zhujia.

   Lonchopygella                       Tsinania

podřád Leiostegiina:

  • rody čeledi CheilocephalidaeAksayaspis, Cheilocephalus (=Pseudolisania; =Zhalangtania), Emsurella, Lecanoaspis, Macelloura, Oligometopus (=Bemicella), Parakoldinia, Pseudokingstonia, Pseudokoldinia.

   Cheilocephalus

  • rody čeledi IllaenuridaeAmbonolium, Illaenurus, Lecanopyge, Minicephalus, Olenekella, Platydiamesus, Polyariella, Rasettaspis, Rasettia (/Platycolpus), Resseraspis, Tatonaspis, Yurakia.

   Illaenurus                    Rasettia

  • rody čeledi KaolishaniidaeAnhuiaspis, Ceronocare, Donggouia, Eokaolishania, Eoniansuyia, Eotingocephalus, Hapsidocare, Hemikaolishania, Kabutocrania, Kaolishania, Kaolishaniella, Liaotropis, Mansuyia, Mansuyites (=Parapalacorona), ?Mimana, Palacorona, Palemansuyia, Parakaolishania, Pararnansuyella (/Paramansuyia), Peichiashania, Prolloydia, Shidiania, Taianocephalus, Tangjiaella, Tingocephalus, Tugurelluin, Wayaonia.

   Kaolishania                        Mansuyia                    

   Mansuyites                   Palacorona

   Peichiashania

 

  • rody čeledi LeiostegiidaeAedotes, Aethochuangia, Agerina (=Otarionellina/ Otarionella), Alloleiostegium, Ampullatocephalina, Annamitella (=Bathyuriscops; =Endoaspis/Wutingia; =Proetiella; =Monella), Aspidochuangia, Baoshanaspis, Brackebuschia (=Bodenbenderia; =Hexianella), Cholopilus, Chosenia (=Leiostegioides), Chuangia (/Schantungia; =Parachuangia; =Pterochuangia), Chuangiella, Chuangina, Chuangioides, Chuangiopsis, Chuangites, Constrictella, Eochuangia, Euleiostegium, Evansaspis, Gonicheirurus, Iranaspis, Iranochuangia, Jinanaspis, Kepisis, Leiostegium (=Endocrania), Leptochuangia, Linguchuangia, Lloydia, Madaoyuites, Manitouella, Marcouella, Meropalla, Paraaojia, Paraleiostegium, Paraonychopyge, Paraszechuanella, Perischodory, Plethopeltella, Pseudocalymene (=Eucalymene), Pseudoleiostegium, Reubenella, Sailoma, Shanchengziella, Sobovaspis, Szechuanella, Tinaspis, Xinhuangaspis, Yaopuia, Yarmakaspis, Yinjiangia.

   Agerina                                   Chosenia (=Leiostegioides)              

   Chuangiopsis                                    Eochuangia                              

   Leiostegium                                       Lloydia                             

    Paraszechuanella

  • rody čeledi OrdosiidaeDelinghaspis, Kontrastina, Nidanshania, Ordosia, Paralevisia, Plesioinouyella, Poshania, Pseudotaitzuia, Taitzuia, Taitzuina, Tylotaitzuia, Wanshania, Xundiania.
  • rody čeledi PagodiidaeArcifimbria, Bienella, Datsonia, Girandia, Idamea, Lichengaspis, Lotosoides, Oreadella, Pagodia, Pagodioides, Phoreotropis, Prochuangia, Ptychopleurites (/Ptychopleura; =Aposolenopleura; =Punctularia), Sagitaspis, Sagitoides, Seletoides, Wittekindtia.
  • rody čeledi Shirakiellidae: Neoshirakiella, Pseudotaishania, Shirakiella, Yantaiella.
Použitá literatura:
Lukáš Laibl, ONTOGENEZE TRILOBITŮ, Bakalářská práce, Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy v Praze [1]
 
Zdroj:
https://www.trilobites.info/
https://avancna.deviantart.com/ - Stanton F. Fink
https://jurassic.ru/